Pobaltské země
Ve dnech 22. července až 27. července 2008 se zúčastnilo 9 členů sdružení vodohospodářů z Kutné Hory zájezdu do Pobaltských zemí. První zástavka, hned po příletu byla v Tallinnu. Podvečerní procházka po hlavním městě Estonska s prohlídkou nejvýznamnějších pamětihodností byla díky krásnému počasí, které vydrželo po celou dobu zájezdu, velmi příjemná. Nemalý podíl na tom měl i fundovaný průvodce, který zajímavou formou vykládal o historií, ale i současností Estonska, v následujících dnech i Lotyšska a Litvy.
Náplň zájezdu byla zaměřená především na prohlídku hlavních měst tj. Tallinnu, Rigy a Vilniusu, doplněná i o prohlídku několika zajímavých míst mimo hlavní města. V Tallinnu jsme tak měli možnost navštívit národní park Lahéma, jeden z největších skvostů Estonského venkova, především pak šlechtické sídlo Palmse, které tvoří jeho součást.
Estonsko nejen, že je zemí z velké částí obklopenou Baltským mořem, ale zároveň je zemí jezer, s více než 1 400 jezery, s množstvím močálů, rašelinišť a bažin. Mezi největší jezero patří Čudské. Z historických staveb zaujme především zámek Kadriorg, postavený v roce 1718, jako letní sídlo ruského cara Petra Velikého.
I prohlídka Lotyšska začala v hlavním městě, ve městě Rize, kde je tak, jako ve všech navštívených místech nekonečná řádka zajímavých pamětihodností. Za místní zajímavost, která stojí za připomenutí, se dá považovat značné množství domů a celých souborů domů, které nemá obdobu v žádném jiném evropském státě, postavených v secesním slohu. Dalším navštíveným neméně zajímavým místem byl zámek Rundále, označovaný za „Versailles u Baltického moře“
Poslední navštívenou zemí byla Litva. První zastávka směřovala k Hoře křížů, poutnímu místu existujícímu již od 14 století, zaplněnému nespočitatelným množstvím křížů, které sem postupem času umisťovali přicházející poutníci. Vilnius zaujal snad každého množstvím kostelů, postavených ponejvíce v barokním slohu, zároveň zaujal i svým nočním životem, který uchvátí snad každého a pro který je Vilnius stále více vyhledávanou destinací. Zajímavostí Vilniusu je i velké množství limuzín, které hlavně večer patří k životu města. Krátký, ale zážitky naplněný zájezd končí v městečku Trakai s velkým gotickým vodním hradem (uprostřed jezera). Trakai, kdysi hlavní město litevské říše, je v současné, kdy zde žije něco málo přes 6 000 obyvatel, vyhledávaným výletním místem pro nejen obyvatele Vilniusu, ale i pro návštěvníky Litvy. Stojí zato navštívit pobaltské země, a to nejen proto, že staré části měst Talinn a Riga byly vyhlášeny památkami UNESCO.